December 8, 2013


Fashizėm apo kapitullim i tė Majtės?

TAKIS FOTOPOULOS

http://www.inclusivedemocracy.org/fotopoulos/

Greek version:
http://www.inclusivedemocracy.org/fotopoulos/greek/grE/gre2013/2013_12_08.html
 

 

Ngjarjet nė Ukrainė janė didaktike, qoftė edhe nėse pseudo-pasqyra qė transmetojnė mjetet e komunikimit masiv (MKM) tė Elitės Mbikombėtare (E/M) ėshtė e njė “revolucion” popullor kretinėsh pėr tė drejtat e tyre pėr t’u bėrė robėr tė saj brenda BE-sė, me qėllim qė tė vetė-vriten si populli Grek! Por nuk do tė qendroj kėtu te “revolucioni” i sotėm portokalli nė atė vend nga borgjezėt filoperėndimor dhe mikromborgjezėt e Kievit, gjithashtu dhe te provokatorėt e shėrbimeve tė E/M qė e organizojnė, por te dy mėsimet bazė tė saj, tė cilėt janė veēanėrisht tė rėndėsishėm pėr tė gjithė popujt europian dhe veēanėrisht popullin Grek.

Sė pari, Beteja Sociale nė epokėn e globalizmit neoliberal nuk mund tė jetė vetėm e karakterit social-ēlirimtar, por duhet tė jetė nacional-ēlirimtar. Kėtė e tregon fakti se integrimi i vendeve nė globalizmin neoliberal qė nuk bėn pjesė nė E/M (kryesisht, nė “Grupin 7), do tė thotė humbje e ēdo shenje tė pavarėsisė sociale dhe rrjedhimisht kombėtare. Ndaj beteja pėr ēlirimin social, sot, kalon nga ēlirimi kombėtar. Ushtritė pushtuese qė shkatėrrojnė dhe plaēkisin vendin dhe shtresat popullore, (me njėmendėsinė e njė njėsie tė vogėl tė sistemuar qė kontrollojnė MKM, partitė, “inteligjencėn” e majtė etj.) nuk ėshtė njė ushtri e zakonshme me veshje ushtarake dhe mjete vdekjeprurėse tė dhunės fizike, por njė ushtri ekonomike me kostume, qė zotėron gjithashtu mjete vdekjeprurėse tė dhunės ekonomike dhe mjete pėr t’a justifikuar atė.

Sė dyti, synimi i Betejės Sociale nuk mund tė jetė veē globalizmi neoliberal, tė cilin e drejton njė E/M e cila arrin tė promovojė suksesshėm vetėm pseudo-“revolucionet” e saj (“revolucionet” portokalli nė Europėn Lindore, pseudo-revolta nė Libi, Siri etj.) ndėrsa pėrpjekjet revoltuese tė popujve qė janė tė lidhur nga kėmbėt dhe duart nga ajo, siē janė revoltat Greke, mbyten me mėnyrėn mė tė ashpėr sapo tė shfaqen. Njėlloj, popujt qė rezistojnė nė integrim dėnohen nė maskėr tė pamėshirshme, siē ėshtė populli Libian dhe Sirian. Megjithėatė, arroganti Barroso nuk ngurroi tė flasė pėr shkelje tė drejtash nė Ukrainė, kur policia guxoi tė godasė “demonstuesė” qė bėnė sulme me buldoza nė ndėrtesa qeveritare, “duke harruar” se i njėjti veprim nė vend tjetėr “demokratik” tė BE-sė do tė kishte ēuar shumė nė varreza!

Pėrkundrazi, d.m.th. me propagandė ēorjentuese tė sė “Majtes” sė degjeneruar, globalizmi nuk ėshtė kimerė etj., por dukuri sistemike qė tregohet lehtė se vetėm neoliberal mund tė jetė brenda sistemit kapitalist. Njėlloj, neoliberalizmi nuk ėshtė dogmė (“tronditėse” dhe shumė pėrralla tė tjera) as politikė e keqe e disa politikanėve dhe ekonomistėve neoliberalė tė “kėqij”, por thjesht ideoligjia e globalizmit. Globalizmi neoliberal ėshtė, d.m.th. kuadri i nevojshėm institucional qė siguron hapjen e nevojshme dhe ēlirimin e tregjeve (kapitalit, mallrave, shėrbimeve dhe punės) pėr funksionimin rezultativ tė ndėrmarrjeve shumėkombshe qė sot kontrollojnė ekonominė e globalizuar.

Nuk ėshtė, rrjedhimisht, e ēuditshme se nė tė gjithė Europėn ka marrė hov “nga poshtė’ njė lėvizje e padėshmuar, e cila, direkt, drejtohet kundėr BE-sė por, indirekt, kundėr globalizmit neoliberal. Kjo lėvizje mbėshtetet kryesisht te viktimat e globalizmit qė shtyhen nė papunėsi masive dhe varfėri, nxjerrjes nė ankand tė shtėpive ose nė vetė-vrasje. Kėto shtresa popullore, herėt a vonė kuptojnė mashtrimin e tė “Majtės” sė degjeneruar e cila me ndėrgjegjje i ēorjenton se katastrofa e sotme do tė mund tė kalonte nga BE-ja pavarsisht humbjes sė pavarėsisė ekonomike dhe kombėtare. Atėherė, pashmangshmėrisht, orjentohen drejt lėvizjeve nacionaliste tė ēdo lloji qė janė vetėm ato qė ēojnė flamurin anti-BE: nga lėvizjet patriotike deri te lėvizjet fashiste—analogjikisht me kushtet lokale. Por ai nacionalizėm qė dėnon neveritshėm E/M gjithashtu dhe elita Sioniste (nė kohėn, kur, shteti mė i fuqishėm nacionalist ėshtė shteti Sionist!) ka pak lidhje me nacionalizmin e paraluftės qė ēoi nė dy luftra botėrore. Bėhet fjalė pėr njė nacionalizėm mbrojtės tė ri qė nuk synon pushtimin e njė “hapėsire tė gjallė” tė re etj., si ai i vjetri, por, kryesisht, ai synon “mbrojtjen” e pavarėsisė kombėtare (kulturėn kombėtare, punės vendore etj.) qė rrezikon nga hapja dhe ēlirimi i tregjeve qė imponon globalizmi.

Shkaku kryesor qė kėto shtresa popullore orjentohen te lėvizjet nacionaliste nuk ėshtė rrjedhimisht se ata u bėnė beftas fashistė, por kapitullimi i tė “Majtės” sė degjeneruar qė nė vend tė ngrejė flamurin anti-BE nė vend tė lėvizjeve nacionaliste, nė njė betėje pėr ēlirim social dhe kombėtar, bėn beteja “antifashiste” bashkė me tė “majtėt” e sistemuar. Nuk ėshtė rrjedhimisht e ēuditshme se e “Majta” nė heshtje bashkohet nė votimin e ligjeve antiracist ose “antifashist”, siē kėrkon E/M bashkė elitėn Sioniste. Kėshtu, SYRIZA, nė vend qė tė nxisė betėjė kundėr ligjit antiracist (siē bėri ndershmėrisht KKE nga e Majta), me tė cilin E/M, nė bashkėpunim me elitėn Sioniste, imponon ēensurė, mungonte duke votuar “prezente”! Kjo do tė thotė se nėse pėr shembull dikush mbėshtet betejėn nacionalēlirimtare tė udhėheqjes Siriane Bathiste kundėr E/M dhe kriminelėve qė paraqesin revolucionarėt qė kanė shkatėrruar vendin, rrezikon tė shkojė nė burg si mbėshtetės krimesh lufte dhe kundėr njerėzimit, siē zbuloi tashmė organi i E/M, Komisioni i tė Drejtave tė OKB-sė. Natyrisht, as edhe ai Komision, as edhe bashkėqumėshtorėt e tij tė OJQ-ve qė luftojnė pėr tė drejtat (Amnistia Ndėrkombėtare, HRW etj.) nuk u pėrpoqėn ndonjė herė tė karakterizojnė si kriminelė lufte krye-kriminelėt Bush, Bler etj., tė cilėt janė pėrgjegjės pėr vdekjen e miliona njerėzve. Megjithė kėto, politikucėt e mjerimit qė votuan atė ligj qartėsisht fashist guxojnė dhe flasin pėr demokraci dhe luftė kundėr…fashizmit. Kapitullimi i tė “Majtės” ėshtė njė tjetėr arsye kryesore qė imponon nevojėn e Rezistencės gjithėpopullore pėr tė cilėn do tė rivij.

 

Publikuar nė, Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία (8 Δεκεμβρίου 2013). Pėrkthyer nga greqishtja, dhe nga Ylli Pėrmeti