May 12, 2013


Cfarė bėjmė tani? (6) — Jashtė BE-sė!

TAKIS FOTOPOULOS

http://www.inclusivedemocracy.org/fotopoulos/

Greek version:
http://www.inclusivedemocracy.org/fotopoulos/greek/grE/gre2013/2013_05_12.html
 

 

Ndėrsa rryma kundėr Eurojuntės sė Brukselit egėrsohet nė tė gjithė Europėn, me shumicėn e madhe tė popujve tė Eurozonės, sipas Eurobarometrit tė fundit, tė mos besojnė mė BE-nė, Greqia nė tė cilėn ėshtė ushtruar ndoshta katastrofa mė e madhe pėr shkak tė integrimit tė saj, qoftė nė tė kaluarėn[1] qoftė sot, e Majta jonė nuk guxon tė propozojė daljen nga BE-ja por as edhe nga Euro! Pjesa mė e madhe e tė Majtės arriti tė bėhėsh opozitė duke premtuar anulimin e memorandumeve brenda Eurozonės, nė kohėn kur nuk ekziston asnjė ekonomist serioz nė botė qė tė besojė se kjo ėshtė e mundur. Kjo fundja u vėrtetua mė vonė me Qipron, ku Eurojunta u mjaftua tė mbyllė pėr disa ditė rubinetin e rrjedhshmėrisė ku mbaruan heroizmat. Por, “mendjet” ekonomike tė SIRIZA-s nuk e shikonin kėtė, ndėrsa kandidati “car i ekonomisė” tė partisė, qė ditėn e parė tė krizės deri mė sot, konkurron me mbikqyrsit e Juntės nė Greqi nė popullin e tmerruar tė Greqisė pėr katastrofėn…e Noes qė do tė pasojė me daljen nga Euro. Dhe kjo, nė kohėn kur ekonomistė seriozė, qoftė edhe ortodoksė, jashtė vendit, argumentonin se dalja nga Euro ishte veprimi mė minimal me qėllim qė tė shmanget katastrofa —argument me tė cilin nuk pajtohem, nėse dalja nga eurozona nuk shoqėrohet me daljen e njėkohėshme nga BE. Dhe vjen sot Presidenti i Institutit tė Kėrkimeve Ekonomike Ifo tė Mynihut (i cili ėshtė ndoshta Isntituti mė kompetent ekonomik Gjerman) tė deklarojė se “Greqia do t’a kishte kaluar krizėn, nėse nė pranverėn e vitit 2010 kishte kapitulluar dhe tėrhiqėsh nga Eurozona” —propozim qė kishim bėr qė nė dimrin e tė njėjtit vit (Eleftherotypia, 28/2/2010).

Pėrsa kohė rrjedhimisht pretendojnė se “nuk lėviz asnjė gjethe”, pėr gjoja…arsye psikologjike ose tė ngjashme si kėto, ata thjesht nuk kanė respekt nė dėm tė njė populli qė u gjend ndoshta nė krizėn mė tė madhe tė Historisė moderne, pa njė tė Majtė e cila do tė mundte tė udhėhiqte njė betejė gjithėpopullore pėr t’a tejkaluar, por, ndryshe nga kjo, pjesa mė e madhe e saj e ēorjenton dhe e frikėson, nė njėmendėsi me forcat sistemike. Dhe kryesisht, kur natyra e krizės ėshtė e tillė, me shumė-implikimet qė karakterizon shkaqet dhe masave radikale qė imponohen pėr kapėrcimin e saj, ku pa njė udhėheqje tė majtė frymėzuese dhe radikale (njėlloj si EAM-i i pushtimit) pėr daljen nga BE dhe themelimin e ekonomisė sė pavarur, kjo ėshtė e pamundur. Pėr vetė forcat sistemike, ishte shumė e lehtė tė shfrytėzonin rrezikun e tė panjohurės qė mbartte dalja nga BE-ja pėr tė tmerruar shumicėn. Pėr mos tė thėnė kur kishin mbėshtetjen e tė “Majtės” dhe intelektit qė lidhet me tė, pėrtej akademikėve sistemik dhe bishtave tė penės. Por, kur u zbuluar sė fundmi, se Eurojunta shpenzon 3 milion Euro nga parįtė e taksapaguesve pėr tė reklamuar nevojėn e BE-sė pėrmes “trojanėve” anonimė nė ndėrrrjet (internet), qė ndėrhyjnė si gjoja qytetarė tė informuar ose “objektivė” pėr tė shpifur ose pėr tė shtrebėruar ēdo mendim tė kundėrt dhe mbėshtetėsit e saj (Daily Telegraph, 3/2/2013), dikush mund tė kuptojė se me ēfarė beteje do tė ndeshet nėse do tė donte tė kundėrshtonte “rrymėn”, nga forcat sistemike por edhe nga gjoja “progresive”.[2]

Dhe nėse dikush pyet mendjet e SIRIZA-s se pėrse duhet tė mjerohet populli me papunėsinė masive, tė cilėn, pėrveē papagallėve tė mirėpaguar, asnjėri nuk parashikon se nuk do tė jetė masive nė tė ardhmen (pėrveē sigurisht nėse gjėndja ndryshon nė rroga mjerane, punėsim tė pjesshėm ose tė pėrkohshėm), varfėrimin e pjesės mė tė madhe tė shtresave popullore dhe detyrimin e mėsuesve tė rinjė nė emigrim tė detyruar, pėrgjigja qė japin ėshtė ajo qė mundohet tė bėjė partia e tyre ėshtė “tė mbėshtesė interesat e punėtorėve nė aleancė mė punėtorėt nė vende tė tjerė tė BE-sė kundėr neoliberalizmit”. Dhe deri sa sigurisht tė zhvillohet njė lėvizje e njėjtė paneuropiane brenda BE-sė, ku asnjėri nuk e sheh sot nė horizonit e thellė, pėrgjigjja jepet me…urime tė tipit “kryengritje e pėrgjithshme”, ndėrsa tė tjerėt pėrrreth vetėvriten, pijnė apo emigrojnė…

Por zgjidhje ka: rezistenca gjithėpopullore qė u propozua me kėrkesat e mėposhtme tė menjėhershme.

  1. Daljen unilaterale njėherėsh nga Eurozona dhe BE-se —jo me avokati tė tipit “prishje marrdhėniesh dhe ēangazhim” nga BE-ja pėr tre muaj qė pėrdor njė pjesė e tė Majtės, sepse qėndrimi nė BE me dhrahmi do tė jetė mė katastrofik nga gjėndja e sotme.
  2. Anulimin e gjithė hua-kontratave, Memorandumeve dhe ligjeve pėrkatės, me pezullim paralel tė plotė tė pagesave tė hua-interesave (d.m.th. fshirje unilaterale tė borxhit).
  3. Konfiskim tė detyruar pa dėmshpėrblim tė pasurisė shoqėrore qė ėshtė bėr, pėrmes procesit tė privatizmeve, pronė e elitės sė huaj dhe vendore.
  4. Ri-sjelljen e dhrahmisė dhe zhvlerėsim e saj tė pjesshėm me masa paralele me qėllim qė tė mos dėmtohen tė ardhurat popullore nga pasojat e saj.
  5. Kontrolle tė pėrhershėm rigoroz nė lėvizjen e mallrave, kapitalit dhe shėrbimeve.
  6. Ri-sjelljen e rrogave dhe pensioneve nė nivele para-memorandumeve me ri-punėsimin e tė pushuarve nga puna nė sektorin publik, nė kuadėr tė ri-organizmit tė pėrgjithshėm tė ekonomisė me bazė principin e vetė-varėsisė.
  7. Shoqėrizimi i Bankave dhe degėve strategjike tė prodhimit, duke pėrfshirė tė gjithė degėt qė mbulojnė nevojat bazė.
  8. Regjistrim i pėrgjithshėm tė pasurisė sė lėvizshme dhe tė palėvizshme, duke pėrfshirė depozitat jashtė vendit dhe vendosjen e taksės “progresive” mbi pasuritė e mėdha.
  9. Krijimi i njė sistemi me tė vėrtetė popullor pėr Shendetin, Arsimin dhe Shėrbimeve Shoqėrore qė do mbulojė nevojat popullore dhe do tė kontrollohet nga shtresat popullore.[3]

Por do tė mė duhet tė ri-vij pėr pasojat gjeopolitike tė kėtij programi qė synon vetė-varėsinė (ose pavarėsinė) ekonomike.

 

Publikuar nė, Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία (12 Μαΐου 2013). Pėrkthyer nga greqishtja, dhe nga Ylli Pėrmeti[1] Βλ. Η Ελλάδα ως Προτεκτοράτο της Υπερεθνικής Ελίτ, (Γόρδιος 2010) Μέρος δεύτερο

[2] Θύμα παρόμοιας προσωπικής  συκοφαντικής εκστρατείας από διαδικτυακό κουκουλοφόρο με το ψευδώνυμο Omadeon είχε πέσει πέρυσι και η στήλη

[3] Βλ. Έκκληση για ένα Λαϊκό Μέτωπο Κοινωνικής και Εθνικής Απελευθέρωσης <http://www.periektikidimokratia.org/anakoinoseis/2012-02-29/metopo-koinonikis-ethnikis-apeleftherosis>